Speciálně v horkých letních měsících je nesmírně důležité dodržovat pitný režim. A čím zahnat žízeň, když se musí šetřit vodou? Správně! Pivem, kterým navíc doplníte vitamíny a další prospěšné látky. Tak na chvíli odložte plechovku ze supermarketu, ať si můžete naplno vychutnat bohatou chuť místních piv.
Rychlé točené pivo v Pastvinách
Po návratu z výletu určitě oceníte místní hospody přímo v Pastvinách. Od CHATY BUBLAČKY máte zhruba do 500 metrů hned 3 možnosti:
Místní chodí většinou na Vlek, ale U Mostu a Na pláži zase máte pěkný výhled na vodní hladinu a okolí.
Pivovar U Černého medvěda – Jablonné nad Orlicí
Míříte na Suchý vrch? Potom se zastavte v pivovaru u Černého medvěda. A pokud cestu okolo nemáte, udělejte si zajížďku. Vyplatí se to. Jablonné nad Orlicí se nachází asi 15 km od Pastvin, takže to není daleko.
Osobně mám nejradši Adler Ale 14, ale v nabídce naleznete také:
- světlý ležák Medvěd 11,
- tmavý speciál Medvěd černá 13,
- Adler Porter 16,
- Adler pšeničné 12,
- Adler zázvorové 13,
- a další.
A když chcete mít v bříšku jako v pokojíčku, rozhodně se U Černého medvěda také najezte. Polední menu dostanete za 150-200 Kč (rok 2023).
Pivovar Clock – Potštejn
Neotřelé etikety, bohatá chuť a spouuusty spokojených zákazníků. V Clocku vaří řemeslné pivo teprve od roku 2014, ale umí to opravdu skvěle.
„Klasické“ speciály jsou na čepu za 40-70 Kč / 0,5 l (rok 2023), takže opět velice lidová cena, za kterou u jednoho rozhodně nezůstane.
Pro „mlsouny“ v Clocku vaří i opravdové unikáty, se kterými se v České republice běžně nesetkáte. Patří mezi ně namátkou:
- Cascadian Dark Ale,
- Rye IPA,
- Triple IPA,
- Black Courant Sour ALE,
- Troublemaker – 12,8% Imperial Stout – Bourbon Barrel Aged.
25km cesta z CHATY BUBLAČKY vám autem zabere asi 30 minut. Pivní turistiku si můžete zpestřit výstupem na hrad Potštejn, nebo na poutní místo Homole s unikátními schody Scala sancta.
Pivovar Žamberecký Kanec – Žamberk
Domnívám se, že se jedná celkem o raritu. Žamberecký Kanec totiž vznikl ještě před hlavním boomem minipivovarů (v České republice), a to konkrétně v roce 1995.
Na čepu narazíte na:
- světlý ležák 11°,
- světlý speciál 13°,
- a pivní speciály typu ALE a IPA.
Výborným zážitkem je také prohlídka pivovaru, kterou si však musíte zamluvit dopředu. Když procházíte kolem tanků a sládek vám nadšeně vypráví o výrobním procesu, má to své kouzlo.
Společně s pivovarem můžete v asi 8 km vzdáleném Žamberku navštívit zámecký park, Tyršovu rozhlednu (Rozálku), nebo se osvěžit v místním aquaparku.
Městský Podorlický Pivovar – Rychnov nad Kněžnou
Stačí letmý pohled na názvy rychnovských piv a už víte, že se nacházíte rodném městečku spisovatele Karla Poláčka. V nabídce naleznete:
- Zilvara 10°,
- Bajzu 13°,
- Jirsáka 13°,
- Habrováka 15°,
- a další skvosty.
Městský pivovar v Rychnově nad Kněžnou údajně vaří zlatavý mok podle prvorepublikové receptury, takže „na vlastní hrdlo“ ochutnáte staré dobré časy. Mně osobně hodně baví Kněžna 12°, ale záleží na vašich preferencích.
I v Rychnově si můžete ochutnávání místního piva trochu ozvláštnit exkurzí pivovaru (a lihovaru). A nezapomeňte se kouknout na komín. Bydlí na něm pan Čapek s rodinou. Když jsem se koukal 7. června 2023, zrovna byla v hnízdě mláďata.
CHATA BUBLAČKA je od Rychnova nad Kněžnou asi 30 km, takže se opět jedná o pěkný výlet v příjemné dojezdové vzdálenosti.
Pivovar Neratov – Neratov
Sdružení Neratov udělalo v pohraničí obrovské množství práce. Vzpomínám si, že ještě poměrně nedávno se jednalo o zapadlou část Sudet s rozbořeným kostelem. Dnes do opravané horské vesničky míří zástupy turistů, kteří si obdivně prohlíží prosklenou střechu kostela Nanebevzetí Panny Marie.
Celé poutní místo postupně ožilo a od roku 2017 má i vlastní (mini)pivovar s názvem Prorok. Zvláštností je, že řemeslné pivo PROROK v sobě obsahuje 1 promile vody ze zázračného Neratovského pramene.
Cestou z CHATY BUBLAČKY do Neratova se aspoň na 1 hodinku zastavte na Zemské Bráně. Procházka krátkým okruhem vám udělá „žízeň“ na lahodně hořkého Proroka.
Pivovar FALTUS – Česká Třebová
Odborné články říkají, že se v České Třebové vaří pivo s (drobnými) přestávkami už od roku 1529. Dnes se pivovar FALTUS řadí mezi vyhlášené minipivovary, kvůli kterým milovníci pěnivého moku neváhají urazit i stovky kilometrů.
Popularita místního piva jednoznačně vychází z poctivého přístupu k řemeslné výrobě, který se zákonitě odráží v plné chuti. Pivo není „doladěné“ cukry, sirupy a chmelovými extrakty. Do sklenice dostanete kvalitní nefiltrované a nepasterizované pivo z českotřebovské pitné vody, chmele, sladu a pivovarských kvasinek.
Ochutnat můžete až 18 druhů piva, a to včetně:
- 10° Veroniky – světlého výčepního piva BLOND ALE,
- 16° Kryštofa – polotmavého speciálu,
- 17° Miroslava – INDIAN PALE ALE (IPA),
- 11° Miloty – RED ALE.
A pokud nebudete mít po ruce řidiče, z České Třebové se dostanete pohodlně do všech koutů České Republiky vlakem. Díky tomu může být pivovar FALTUS ideálním zakončením vaší pivní turistiky po Orlických horách a okolí.